Псалтир (кантовий спів)

Коли ми дивимось на історію кантового співу, то по-перше відмічаємо що Псалтир співався від початку, тобто це були пісні, а не просто поезія. Протягом всієї історії Церкви його співали і знали напамʼять багато поколінь віруючих. Перші протестанти проспівували весь Псалтир за місяць і він був невідʼємною частиною христинських богослужінь.

В силу різних причин Псалтир припинили співати на протестанському Заході в середині 19 сторіччя і зараз відбувається рух за відродження співу Псалмів кантовим способом. Переваги цього способу співу в тому, що він не вимагає перестановки слів у реченні, яке і так віддаляє нас від оригіналу через переклад. Музика тут служить Слову, а не навпаки.

Псалтир (Кантовий спів) призначений для співання тексту Псалтиря у тому вигляді, в якому він є безпосередньо в Біблії (переклад Івана Огієнка). В церковній традиції існує 6 основних способів співу. Обраний нами спосіб походить з англіканської традиції. Наприкінці книги даються посилання, за якими ви можете прослухати як ці канти звучать в великих кафердральних соборах.

Чому саме ці мелодії покладені в основу ? Тому що вони прості: чотирьохголосся може виконуватись фортепіано або органі, тоді як мелодію співає вся церква. Справа в тому що відродження кантового співу тісно повʼязано з необхідністю в тому, щоб це співалось нетільки хором, а всією громадою. Тому простота мелодій — важливий приоритет.

Окрім того мелодика цих кантів ближча до української традиції, чим скажімо григоріанські канти чи візантійські. Мелодія може виконуватись під акомранемент гітари, (наприкінці книги ви знайдете спрощену гармонію записану латинськими літерами) і це по-особливому наближує звучання до народної української музики.

Я працював над текстом 2 роки і все ж бачу що він далекий від досконалості. Проте, ми співаємо його під час церковних богослужінь і поза ними, і отримуємо від цього велику користь.

Щоб отримати посилання для завантаження сплатіть внесок (30 грн) і напишіть на мій емейл : Lishchinski@gmail.com

Зробити внесок можна  тут. 

Ліщинський Юрій